For Business Magazine Czech Cool Trade
Věděli jste, že v Třinci-Oldřichovicích sídlí firma, která dosahuje ročního obratu 150 milionů korun, již 27 let dodává na trhy ve dvanácti zemích nerezové bazény a má za sebou už bezmála 600 úspěšně dokončených projektů?

Stačí se podívat na fotografie velkých městských bazénů, luxusních bazénů v TOP hotelích i na menší realizace, které za sebou firma AKVAHELP má a řeknete si, že tohle musí mít „na svědomí“ minimálně mezinárodní korporace. Jenže opak je pravdou, AKVAHELP je nevelká rodinná firma s pěti desítkami zaměstnanců, která si prošla poctivým postupným růstem, založeným na špičkovém řemesle a také na precizních službách.
„Všechno začalo v Třineckých železárnách, kde se kdysi vedení podniku zlobilo, že zaměstnanci neradi jezdí na naše rekreační střediska. Bylo to mimo jiné proto, že tam nebyly bazény. A tak vzniklo uvnitř fabriky oddělení, které se tím začalo zabývat,“ říká zakladatel firmy AKVAHELP a jednatel Albín Malyrz.
Byl u toho, když se ještě před rokem 1989 stavěl velký bazén pro třinecké koupaliště. I když AKVAHELP vznikl až poté, právě stavba tohoto bazénu určila cestu, kterou se Albín Malyrz se svou ženou Alenou, nyní už i synem Alexandrem a společníkem Petrem Kubiznou budou ubírat. První zaměstnanci přišli do AKVAHELPU právě ze zmíněného oddělení či „bazénové divize“ Třineckých železáren.
Jaké byly začátky? Albín Malyrz si vzpomene na velký veřejný bazén v Českých Budějovicích. „Byla také šestimetrová skokanská věž, kde jsme dělali nerezovou vložku,“ zasní se na pan jednatel nad vzpomínkou, kterou už dávno překryly další stovky úspěšných realizací. Uvažoval s kolegy někdy o jiném materiálu než je nerez? „Nikdy, nerezu jsme věrní. Když k nám někdo přišel na veletrhu, že si pořídil vedle levnější plastový bazén, byl u nás za pár let znovu s tím, že chce nerez, který mu vydrží,“ říká Albín Malyrz.
Nebylo jednoduché v dobách, kdy levný plast válcoval trh, podnikat s kvalitním, ale o mnoho dražším nerezem. „Zpočátku byly ty cenové rozdíly ohromné. Stačilo nám vyrobit a dodat jeden nerezový bazén a firma měla na tři měsíce pokryté mzdové náklady. To nás ale bylo ve firmě samozřejmě mnohem méně,“ vzpomíná společník firmy, vedoucí oddělení obchodu Peter Kubizna.
A byl někdy na stole nápad dělat z nerezu nejen bazény, ale i další věci? „Sem tam jsme dělali i jiné věci, například pro tehdejší Novou huť kyslíkové potrubí z nerezu, ale to bylo spíše v začátcích, později už ne.“
Když má v paměti zapátrat, kdy malá třinecká firma dostala svou první velkou a důležitou zakázku, vzpomene si hned. „Rozhodně Bešeňová. Konkurence tehdy nespala, ale zrovna toto jí uniklo a my jsme se tak dozvěděli, že se právě v Bešeňové něco chystá. Na místě jsme natrefili na tehdejšího majitele, který byl z Gruzie a neměl ani ponětí o tom, že jsme už dříve podávali nabídku na vnitřní bazény, které tam postavil někdo jiný. Když se dozvěděl, kolik zakázka nakonec stála a o kolik by ušetřil s námi, tak přišel na to, že ho okradli vlastní zaměstnanci. Celkově jsme tam nakonec vytvořili šest venkovních bazénů. Další takovou velkou zakázkou byly Trenčianské Teplice, které nás pak posunuly úplně někam jinam,“ říká Peter Kubizna.
Jak s prvními úspěchy rostl AKVAHELP? „Rozšiřovali jsme neustále. V začátcích jsme měli asi dvacet zaměstnanců. Později, někdy v době, kdy jsme měli obrat padesát milionů, jsme měli řádově kolem stovky zaměstnanců. Dnes máme obrat 150 milionů i víc a pracuje u nás padesát lidí. Tehdy nás bylo tedy více, ale zkušenosti našich montérů nebyly tam, kde jsou dnes. Aquapark dnes dělají tři lidé a nezáleží na tom, jak je velký. Zjistili jsme totiž, že i když na projektu pracovalo lidí více, tak to trvalo stejně dlouho, ale zakázka byla daleko dražší,“ říká Peter Kubizna.
Spolu s náročnějšími zakázkami a vylepšováním i požadavky na stále modernější bazény rostla i potřeba strojového vybavení. „Vše, co teď v našich výrobních halách máme, se koupilo za posledních osm až devět let, možná i méně. Jako třeba unikátní hydraulické stoly, které nám pomáhají k tomu, aby stěny bazénu mohl stavět pouze jeden člověk,“ popisuje obchodní manažer Peter Kubizna.
Jaká byla úplně první zakázka, kterou považují majitelé firmy za první zásadní, už víme. A ta, na kterou jsou nejvíce pyšní? „V bazénářství je takovým pomyslným vrcholem postavit olympijský bazén, homologovaný pro mezinárodní závody. Ten my máme v Polsku, konkrétně ve městě Opole a řekli bychom, že to je asi to nejvíc, čeho můžeme jako firma dosáhnout. Jsme ale pyšní také na zmíněné České Budějovice a nesmíme zapomenout na Litomyšl, kde náš bazén získal ocenění stavby roku. Oceňovaný je také bazén v Omnia hotelu v Jánských Lázních, který získal hned několik cen,“ říká Peter Kubizna.
Zhruba osmdesát procent produkce firmy AKVAHELP dnes tvoří velké veřejné bazény, zbytek jsou hotelové a soukromé bazény. „Soukromé zakázky se poměrně složitě realizují. Chybí tam koordinace, která je běžná na větších veřejných zakázkách – pravidelné kontroly, stavební dozor, kooperace firem. Maximálně objasňujeme náležitosti dodávaného bazénu a i přes to se investorům, nebo jejich zástupcům nedaří ukočírovat ostatní profese celkové výstavby domů v potřebných termínech. Soukromá realizace, která se dělá uvnitř, trvá mnohdy i několik let a za takovou dobu lze postavit hned několik veřejných bazénů,“ říká syn jednatele Alexandr Malyrz.
A pokud jde o zakázky, kde jich AKVAHELP realizuje nejvíce? „Je to jednoznačně Polsko, působíme tam už dvanáct let. Právě tamní velké a povedené stavby nás posunuly i dále do zahraničí, ale právě Polsko patří k našim nejčastějším zákazníkům,“ říká Peter Kubizna. A proč právě Polsko? „Je to obrovský trh a nám se v něm podařilo zachytit nástup nerezu. V té době tam byly také obrovské dotace z Evropské unie – ty šly do segmentu rozvoje turismu, který trval několik let a my jsme toho využili k řadě velkých a krásných staveb.“
Peter Kubizna říká, že v úspěchu v Polsku hrála určitě roli i blízkost Třince a vztahy. „Mluvíme se zákazníky polsky, máme i podobnou mentalitu. Už nám jich pár řeklo, že s lidmi z Prahy se nemohou a nechtějí domluvit – nikoli kvůli jazykové bariéře, ale kvůli nastavení těch lidí,“ říká jednatel Albín Malyrz. Dodává však, že bez mezinárodních certifikací TÜV, zavedenému systému řízení jakosti ISO 9001 a dalších potřebných náležitostí, by se AKVAHELP doma ani v zahraničí neprosadil. „To je první a nejzásadnější věc, abychom se mohli soutěže o veřejnou zakázku vůbec zúčastnit.“
Jak moc jsou pro úspěšnou firmu v segmentu dodávek nerezových bazénů důležité reference? „V soukromém sektoru je to asi denně, co nám někdo volá, že chce bazén, jako má soused. Také hotely si mezi sebou dají vědět a hodně dají na doporučení. Velkou práci odvede také portfolio architektů, se kterými jsme spolupracovali,“ říká Peter Kubizna.
„Naší velkou výhodou je i to, že jsme schopni pro hotely a privátní firmy dodat bazén jako celek. Kromě výroby samotného tělesa dodáváme i zázemí – technologie pro úpravu vody, rozvaděče, atd. Konkurence často dodává pouze nerezovou část a na to okolo si najímá subdodavatele. Tím stoupá cena a snižuje se flexibilita. Konkurenční firmy často ani neposkytují pozáruční servis. Dá se říct, že to nás zásadně odlišuje od všech firem. Většinou firmy dodávají jen určitou část produktu,“ vysvětluje Alexandr Malyrz.
Pandemie nadělala a ještě nadělá celé řadě firem velké problémy. AKVAHELP bere současnou situaci jako další příležitost. „Veřejné zakázky se díky složité době nyní často odkládají a posouvají, a proto se chceme v následujícím půlroce soustředit hlavně na soukromé realizace. Většina lidí také neví, co bude, jestli se vůbec dostanou k moři nebo si zaplavou ve veřejných bazénech a tím pádem se pouští do stavění bazénů u svých rodinných domů,“ říká Petr Kubizna.
„Pracujeme také hodně na vlastním vývoji. Chceme vylepšit prvky, které zatím na evropské trhy nedorazily, ale my už je máme v hlavě,“ uzavírá Alexandr Malyrz.