Děti manželů Kovalských? Dvě krásné dcery, dva psi a jeden Czech Cool Trade

Přinášíme vám další exkluzivní rozhovor, který vznikl pro For Business Magazine Czech Cool Trade. Tentokrát s Karolinou a Martinem Kovalskými.

Svého muže, Martina Kovalského, popisuje Karolina jako cílevědomého, inspirativního člověka. Martin pak na své manželce oceňuje, že umí spolu s ním táhnout za jeden provaz. Manželé Kovalští vychovávají dvě dcery, školačky Terezu a Julii, a součástí jejich rodiny jsou i dva krásní rhodéští ridgebackové Miky a Mety. Silný partnerský tandem tvoří nejen v osobním životě, ale také v čele poradenské společnosti Czech Cool Trade (známá též pod zkratkou CCT), která oslaví na jaře příštího roku deset let. U příležitosti druhého vydání For Business Magazine jsme nahlédli do kanceláří CCT v Ostravě.

Martine, před téměř deseti lety jste založil poradenskou společnost Czech Cool Trade. Jaké byly tehdy Vaše pocity? Převládaly obavy, nebo nadšení?

Určitě nadšení. Vrcholila hospodářská krize, poptávka po poradenských službách byla vysoká a já byl přesvědčen, že společnost jako Czech Cool Trade je potřebná a bude mít velký přínos pro podnikatelské prostředí.

Karolino, jak jste zareagovala, když vám Martin řekl, že založí vlastní poradenskou společnost?

Karolina: S Martinem jsme se poznali jako kolegové v jiné společnosti. Vždycky jsem věděla, že je velmi ambiciózní, ale netušila jsem, že chce zakládat firmu. CCT vzniklo těsně před naší svatbou a já se Martina snažila maximálně podporovat. Brzy jsem však otěhotněla a soustředila se hlavně na mateřství, proto byla má podpora spíše psychická.

Martin: Kája zajišťovala veškeré rodinné zázemí a já se tak mohl soustředit na rozjezd podnikání. Byla pro mě velkou oporou, i díky které jsem nikdy nepřestal věřit, že naše poradenská společnost má smysl. Přes všechny překážky jsme se dopracovali k blížícímu se desátému výročí.

Plánovali jste, že spolu budete pracovat?

Karolina: Nejprve jsem pracovala jako sociální pracovník ve Fondu ohrožených dětí a s Martinem jsme se potkali ve společnosti, kde jsme realizovali dotační projekty pro dlouhodobě nezaměstnané v rámci Ministerstva práce a sociálních věcí. Naše cesty se spojily po mateřské, kdy jsem od Martina dostala nabídku stát se členkou týmu CCT. Ráda jsem ji přijala.  

Martin: Kája byla od začátku má pravá ruka. Výběr loga, výběr prvních hesel, první networkingové akce; vše jsem s ní konzultoval. Byla u toho, když CCT vznikalo a vždy byla ta, která mi pomáhala v klíčových rozhodnutích. Hodně lidí říká, že by manželé neměli pracovat v jedné firmě, už jen z ekonomických důvodů. My však vsadili na jednu kartu, i protože jsem Káju znal z předešlého zaměstnání a viděl jsem, jak je pracovitá. Vždy žije s firmou, ve které pracuje. Došlo mi, že takovou podporu a někoho, kdo se mnou bude prožívat život v CCT, potřebuji. Zároveň jsem si byl jistý, že Kája bude nesmírnou posilou, což se potvrzuje. Mám v ní velkou oporu.

Jak dokážete skloubit pracovní a osobní život?

Karolina: Samozřejmostí je sdílený kalendář, ve kterém vidíme pracovní i soukromé aktivity. Podle něj uzpůsobujeme náš pracovní i osobní čas. 

Martin: Velkou výhodou je, že jsme podobně pracovně naladěni. CCT je náš společný projekt a naučili jsme se navzájem se respektovat. Když se nechceme večer bavit o CCT, tak si asertivně řekneme, pojďme se bavit o jiných věcech. Když máme náladu, tak ve svém volném čase řešíme strategické úkony. Když však jeden z nás tu náladu nemá a chce si odpočinout, tak jsme schopni si to říct. Oběma nám to vyhovuje a spíše by nám dělalo problém být déle odloučení. Samozřejmě však oba máme své osobní aktivity.

Karolina: Naše cesta k tomuto fungování měla samozřejmě svůj vývoj. Zkoušeli jsme, co nám nejvíce vyhovuje, a postupně jsme došli do fáze, kdy jsme schopni respektovat svůj čas.  

Martin: Já to vnímám jako veliký přínos, že se můžu s Kájou radovat z úspěchů. Naopak, když je nějaká těžší fáze, tak se navzájem podporujeme. Na začátku, když všechno bylo jen na mě, to bylo těžší. Teď je pro mě jednodušší, že můžu vše sdílet s někým, v koho mám stoprocentní důvěru. Je to určitě přidaná hodnota rodinných firem.

Co je tedy klíčem k tomu, aby spolu mohli manželé pracovat?

Martin: Najít člověka, se kterým chcete trávit čas. Pokud spolu dva lidé chtějí trávit čas, dokážou se respektovat a jsou podobně nastaveni, tak si myslím, že to není vůbec nic těžkého.

Karolina: Určitě vzájemný respekt. Například k ne zrovna populárním rozhodnutím, které mohu vnímat ze strany Martina. V tu chvíli však musím respektovat, že on je šéf. Respektuji to jako rozhodnutí šéfa, nikoliv rozhodnutí manžela. Nenosím si to domů, aby to otrávilo náš soukromý život. Musíme to oddělovat. Toto je práce, tady jsme proto, abychom pracovali a doma jsme od toho, abychom byli manželé, parťáci a rodiče pro naše děti a psy.  

Martin: Partneři se musí naučit vnímat a přijímat nejen chválu za dobře odvedenou práci ale i kritiku. Nikdo nejsme bezchybný, proto je důležité se z chyb poučit. Tak to oba bereme. 

Karolino, bylo těžké oddělit negativní věci, které vám Martin v práci řekl, od soukromého života? 

Karolina: Ano, bylo. Jsem hodně extrovertní a říkám věci na rovinu. Nějakou dobu proto trvalo, než jsme si to s Martinem vyjasnili.

Martin: Na začátku to tak opravdu bylo. Kája neměla chladnou hlavu, když jsem dal výtku nebo urgoval nějaký úkol. Vždy se mi však líbilo, že Kája vyžadovala, ať k ní mám stejný přístup jako k dalším kolegům. To nás hodně posunulo. Také já jsem se musel naučit přijímat výtky, kritiku a urgence od mé ženy jako kolegyně. Každopádně Kájino zapojení do vedení CCT bylo velmi přínosné, ať už v podobě její empatie, ženské energie a drivu. CCT není o jedné osobě, ale o celém týmu, jehož je Kája nedílnou součástí. Její nástup firmě hodně pomohl.

Je pro vás důležitý work-life balance?

Martin: Je pro nás zásadní, protože žijeme jen jednou a život se nedá vrátit. Proto máme každý den rozdělený do několika částí – pracovní, rodinné a části věnované sobě samému. S dcerami například chodíme na tenis, trávíme čas ve dvou a máme i vlastní aktivity. U mě je to hlavně sport, florbal, tenis, golf, u Káji cvičení a také tenis. Nevěnujeme se celý den práci, potřebujeme také dobít baterky a aktivně si odpočinout. Myslím, že to máme dobře nastaveno, protože zároveň máme čas pečovat o náš vztah.

Karolina: Je potřeba pracovat na vztahu nejen s dětmi, ale i partnerském. Kdyby nám nefungoval partnerský život, projevilo by se to i v práci. Já například chodím hrát tenis a pravidelně navštěvuji nejlepší fitko v Ostravě, Individual Fitness se skvělou trenérkou Barčou, která mě udržuje ve fyzické i psychické kondici.

Za co jste ve svém pracovním a osobním životě nejvíce vděční?

Karolina: Když prolnu rodinný i pracovní pohled, jsem vděčná za svého muže a dvě úžasné holčičky. Rodina je mou oporou. Zároveň si uvědomuji své štěstí, že se můžu věnovat práci, která mě baví, naplňuje a přináší mi do cesty mnoho úžasných lidí, se kterými se pravidelně potkávám jak na networkingových akcích, tak v osobním životě.

Martin: Nejvíce vděčný jsem, že mám nejlepší ženu na světě. Samozřejmě také, že mám dvě zdravé, krásné holčičky, se kterými mám krásný vztah, a také dva psí členy rodiny. Pro mě je rodina na prvním místě. Pokud jde o profesní stránku, jsem jednoznačně vděčný, že se nám podařilo vybudovat úspěšnou poradenskou společnost, která výrazným způsobem podporuje české firmy. 

Vyplnily se všechny vize a cíle, které jste měl na začátku?

Martin: Už jsou dávno překonány a rosteme dále! Měl jsem představu, že jako menší poradenská společnost budeme fungovat v Praze a Ostravě. Počet našich klientů však předčil má očekávání. Do spolupráce s námi vstupuje stále více významných firem, což mi dělá velkou radost. 

Jak Terezka s Julinkou vnímají vaši práci?

Karolina: Terezka si moc přeje pracovat na eventech a chce moderovat networkingové akce. Také říká, že chce být ředitelkou CCT. Naopak Julinka by si přála být kuchařkou. Mysleli jsme si, že chce mít svou restauraci, ale ona chce pracovat v jídelně Czech Cool Trade! Ráda by pro nás vařila obědy, ale zároveň prý „rozhodně nebude pracovat v CCT“. Uvidíme, jestli se naše profesní cesty spojí.

Co pro vás CCT znamená?

Karolina: Je to další dítě, o které se staráme, jak nejlépe umíme.

Martin: Pro mě CCT znamená velice úspěšnou poradenskou společnost pomáhajícím českým firmám. Od začínajících, přes rodinné firmy až po ty nadnárodní. 

Co vám v práci dělá největší radost?

Karolina: Pro mě jsou to určitě networkingové akce. Adrenalin před akcí mě vybičuje k lepším výkonům; je to můj motor. Každá akce je trochu jiná, ale všechny mají své benefity. Ať už klasické snídaně, obědy, večeře nebo ty společenské – VIP networking na fotbale, hokeji, COOL ples, vánoční večírky a další. 

Martin: Největší radost mám, když slyším hezké reference od členů firemní komunity CCT. Celý tým potěší, když vidíme přínos naší práce, ať už v oblasti dotací nebo z obchodní činnosti – akvizice, noví klienti, odběratelé nebo partneři. Stejně tak je příjemné pozorovat, jakých výkonů dosahuje naše marketingová podpora a další služby Czech Cool Trade. 

Kam Czech Cool Trade směřuje?

Karolina: Chceme mít zastoupení ve všech českých krajích. Kromě Ostravy a Prahy již nyní můžete navštívit networkingové akce v Českých Budějovicích, Brně, Opavě a nově také v Olomouci. Právě networking je silnou páteří Czech Cool Trade a zároveň je tato tradice „face to face“ setkávání majitelů a top manažerů firem zásadním přínosem pro podporu podnikání na českém trhu. 

Martin: Zrovna jsme zavedli novinku – certifikaci podnikatelské kvality firem. Firmy procházejí auditem a musí splnit kritéria morálního a etického působení na podnikatelském trhu, kritérium vysoké kvality poskytovaných služeb a produktů nebo kritérium ekonomické stability a platební morálky. Certifikát je tříhvězdičkový a reflektuje délku, po kterou CCT garantuje kvalitu dané firmy. Když poodhalím, co nás čeká a čemu se budeme věnovat dál, mohu prozradit, že je to digitalizace, která přinese nové efektivní nástroje pro členy firemní komunity. Je to zásadní krok k vytvoření evropské firemní komunity. Mým snem je mít kancelář CCT v Londýně. Tato platforma bude nadále podporovat obchodní partnerství, zajišťovat marketingovou podporu a především budovat byznys vztahy mezi majiteli a top manažery evropských firem. Představte si, že si zajedete na networkingový oběd do Německa nebo Francie a tam navážete novou spolupráci, získáte nové know-how. Vize CCT podporovat rozvoj firem svými poradenskými službami by tak získala ještě širší rámec. Je to ambiciózní vize a já věřím, že jí docílíme. 

 

Patří vaše společnost mezi ty, kterým Czech Cool Trade pomohl získat dotační podporu nebo navázat nová obchodní partnerství? Potkali jste se s Martinem a Kájou na jedné z mnoha networkingových akcích? Pokud ne, neváhejte je kontaktovat a staňte se členem firemní komunity CCT.

My manželům Kovalským i celému týmu CCT přejeme vše nejlepší k blížícímu se výročí a mnoho štěstí do další dekády. Dekády, ve které bude CCT silným partnerem českých i evropských firem.